馃摎Anulacja czy anulowanie?
Ostatnio coraz cz臋艣ciej s艂ycha膰 (a te偶 i mo偶na przeczyta膰) o anulacji: zam贸wienia, przelewu, mandatu, wizyty u lekarza. No w艂a艣nie… anulacja czy anulowanie? P贸ki co, jedyn膮 poprawn膮 form膮 (s艂ownikow膮) jest anulowanie. Anulacja natomiast zaczyna si臋 wkrada膰 do polszczyzny i niekt贸rzy s膮dz膮, 偶e zago艣ci w niej na dobre.
Anulowanie i anulacja to rzeczowniki. 呕eby by艂o ciekawiej (i trudniej), oba s膮 poprawne pod wzgl臋dem s艂owotw贸rczym.
Anulowanie jest rzeczownikiem odczasownikowym (anulowa膰 : anulowanie), co sygnalizuje, 偶e pewna czynno艣膰 si臋 odbywa (tutaj: kto艣 co艣 anuluje). Anulacja jest r贸wnie偶 rzeczownikiem odczasownikowym, ale przyrostek -acja oznacza czynno艣膰 lub stan czego艣.
Podsumowuj膮c: anulowanie jest poprawne, anulacja jest powszechna.
Spodoba艂 Ci si臋 m贸j wpis?
Jak to pierwszy raz zobaczy艂em (Panie w jakiej艣 recepcji w przychodni mia艂y teczk臋 z wielkim napisem „anulacje” (czyli anulowane wizyty)), pomy艣la艂em, 偶e niekt贸rym polaczkom ju偶 totalnie palma odbija i gdy pr贸buj膮 by膰 m膮drzejsi ni偶 s膮 to … si臋 o艣mieszaj膮.
Przecie偶 mog艂y nazwa膰…nie wiem…”anulowane”, proste i naturalne…to nie…musia艂y co艣 wym贸偶d偶y膰 „ekstra”.
A teraz czytam, 偶e sprawdza si臋 zasada „je艣li jakie艣 k艂amstwo b臋dzie powtarzane wystarczaj膮co d艂ugo i wystarczaj膮co cz臋sto to staje si臋 prawd膮”. I tutaj tak samo, co艣 co wydawa艂o si臋 g艂upie, nienaturalne, naci膮gane, groteskowe…wystarczy, 偶e odpowiednio du偶o polaczk贸w zacznie tak g臋ga膰 to, to stanie si臋 POPRAWNE!? 馃檨
To po co wy mi jeste艣cie potrzebni o wielcy j臋zykoznawcy, stra偶nicy j臋zyka, skoro jedyna wasza funkcja to przyklepywanie tego co sobie g臋gnie plebs!
Mieli艣cie PILNOWA膯 ZASAD! Mieli艣cie by膰 jak policja, a nie jak 'kronikarze’, kt贸rzy tylko spisuj膮 to co plebs wymy艣li :/
Tyle to ja mog臋 bez waszej pomocy. Po艂a偶臋 noc膮 po bramach, sklepach nocnych i ju偶 zdob臋d臋 wiedz臋 na temat aktualnego stanu j臋zyka i zasad wymowy!
I jeszcze to rozdwojenie ja藕ni, gdzie z jednej strony s艂ysz臋 „j臋zyk musi by膰 elastyczny, to jego u偶ytkownicy decyduj膮 o tym jaki jest, nie wolno sztywno narzuca膰”, a tu zaraz s艂ysz臋, 偶e narzuca si臋 od g贸ry zasad臋, 偶eby odmienia膰 nazwy zawod贸w, stanowisk w wariantach 偶e艅skich, to groteskowe „psycholo偶ka”…przecie偶 to ju偶 brzmi obra藕liwie, jak m贸wienie do dziecka, takie „zdrobnienie/zmi臋kczenie” pokazuj膮ce pogard臋.
Ale nie, to jest nagle NARZUCANE, tu ju偶 pal licho co m贸wili艣my wcze艣niej o naturalnym kszta艂towaniu si臋 j臋zyka, tu wciskamy t臋po na chama zasad臋, kt贸r膮 wszyscy maj膮 klepa膰 jak paciorek!
Tyle si臋 ostatnio anga偶owa艂em w wyja艣nianie paru kwestii j臋zykowych, pisowni (ze wzgl臋du na prac臋), w ko艅cu uzbrojony w wiedz臋 poczu艂em, 偶e ju偶 teraz wiem JAK TO MA BY膯 POPRAWNIE….
A tu teraz s艂ysz臋, 偶e to wszystko do 艣mieci, bo wystarczy, 偶e odpowiednio d艂ugo polaczki b臋d膮 g臋ga膰 jakie艣 swoje karykatury j臋zykowe, to zaraz one stan膮 si臋 zasad膮 i norm膮.
To mam to wszystko w…gdzie艣!
Gardz臋 j臋zykoznawcami itp. bezwarto艣ciowi hipokryci i oportuni艣ci.
Bardzo dzi臋kuj臋 za obszerny komentarz (wiele w nim w膮tk贸w, tutaj odnios臋 si臋 do anulacji).
Mo偶e nie u偶ywam wykrzyknik贸w, wersalik贸w i pogrubienia, ale jednak ostatnie zdanie w moim wpisie o anulacji jest jasne:
„Podsumowuj膮c: anulowanie jest poprawne, anulacja jest powszechna.” To stwierdzenie faktu, a nie poparcie zjawiska. Na swoim blogu od wielu lat pilnuj臋 zasad i o nich pisz臋 (cz臋sto materia艂u dostarcza mi codzienno艣膰 lub wykonywane korekty), co nie oznacza, 偶e b臋d臋 wymusza膰 ich stosowanie.
Jako j臋zykoznawca mam wielk膮 pokor臋 wobec u偶ytkownik贸w j臋zyka, kt贸rzy mog膮 艂ama膰 zasady (maj膮c w pogardzie j臋zykoznawc贸w i s艂owniki :-)).
Ale cieszy mnie, 偶e s膮 jeszcze tak 艣wiadome jednostki jak Pan. Jest nadzieja, 偶e anulacja nie b臋dzie u偶ywana przez wszystkich 馃檪
Nie powiedzia艂abym, 偶e s艂owo anulacja jest powszechne. Dzi艣 w wieku 31 lat spotka艂am si臋 z nim pierwszy raz
Zazdroszcz臋 馃檪 Bo ja ju偶 od wielu lat s艂ysz臋 o anulacjach w r贸偶nych miejscach…