📚Kilka słów o muzyce
Zbliża się sezon ślubny i w związku z tym może pojawić się temat muzyki na weselach. Czy muzyka puszczana z laptopa jest dopuszczalna? Czy DJ może odtwarzać muzykę? A co z orkiestrą?
Na początek ustawa:
Artykuł 23 punkt 2 mówi:
„Zakres własnego użytku osobistego obejmuje z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym,w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.”
Z tego artykułu wynika kilka rzeczy:
- jeśli na weselu muzyka jest puszczana z laptopa przez Twojego kolegę, to jak najbardziej możesz odtwarzać muzykę i nie łamiesz praw autorskich: ponieważ jest to „krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.” Warunek jest jednak taki, że nie można skopiować playlist więcej niż raz (i więcej niż na jeden komputer), bo w ustawie jest mowa o korzystaniu z pojedynczych egzemplarzy;
- jeśli zatrudniasz DJ, który otrzymuje od Ciebie wynagrodzenie, to jest to jego praca i powinien on uregulować opłatę za prawa do korzystania z utworów (płatność w odpowiednich instytucjach, np. ZAiKS) Jeśli tego nie zrobi, problem będzie nie tylko jego, ale też Twój, bo w świetle prawa odpowiedzialność za odtwarzanie muzyki bez zezwolenia ponosi zarówno organizator wesela, jak i osoba udostępniająca muzykę (w tym przypadku DJ);
- jeśli zatrudniasz orkiestrę, która gra tylko własne kawałki, nie musisz płacić tantiemów. Jeśli natomiast orkiestra będzie grać utwory innych wykonawców, jest zobowiązana do poniesienia opłaty (i warto tego dopilnować).
W tym wpisie nie jest poruszana kwestia płyt posiadanych przez DJ lub kolegę. Bo tu nie ma dowolności – płyty muszą być oryginalne.