📚I kropka
Podstawowa funkcja kropki to zamknięcie jakiegoś wypowiedzenia (zdanie, równoważnik zdania). Ponadto kropka jest używana:
- po skrócie wyrazu, jeśli skrót nie kończy się na ostatnią literę wyrazu, np. oprac., inż., str.
- jeśli skrót kończący się na ostatnią literę wyrazu (np. dr, mgr) jest w innym przypadku niż mianownik i dotyczy mężczyzny: Nie byłam umówiona z dr. Nowakiem (o kobiecie powiedzielibyśmy: Nie byłam umówiona z dr Nowak)
- po inicjałach imienia i nazwiska, np. W.R.
- po liczebnikach porządkowych zapisanych cyframi arabskimi, np. W 1. klasie było 20 dzieci. Kropkę można pominąć, jeśli kontekst zdania jednoznacznie wskazuje, na użycie liczebnika porządkowego.
- w datach zapisanych cyframi arabskimi, np. 01.04.2006
- po cyfrach arabskich i rzymskich w wyliczeniach, np. I. ZASADY ORTOGRAFII 1. Pisownia ó czy u
- po tytule rozdziału, paragrafu, jeśli rozdział zaczyna się wielką literą, a reszta jest napisana małymi, np. 1. Pisownia ó czy u. a) Wyjątki
- po skrótach obcych jednostek pieniędzy (np. dol.)
- po skrótach składających się z kilku wyrazów: jeśli któryś kolejny człon skrótu (czyli wyrazy od drugiego) zaczyna się na spółgłoskę, to kropka jest na końcu skrótu, np. cdn., itp., jw., bm., lp.
- po każdym wyrazie skrótu, jeśli któryś kolejny człony (czyli wyrazy od drugiego) zaczyna się na samogłoskę, to kropka jest po każdym wyrazie, np. e.i., p.n.e., o.o., p.o., c.o., m.in.