馃摎I kropka
Podstawowa funkcja kropki to zamkni臋cie jakiego艣 wypowiedzenia (zdanie, r贸wnowa偶nik zdania). Ponadto kropka jest u偶ywana:
- po skr贸cie wyrazu, je艣li skr贸t nie ko艅czy si臋 na ostatni膮 liter臋 wyrazu, np. oprac., in偶., str.
- je艣li skr贸t ko艅cz膮cy si臋 na ostatni膮 liter臋 wyrazu (np. dr, mgr) jest w innym przypadku ni偶 mianownik i dotyczy m臋偶czyzny: Nie by艂am um贸wiona z dr. Nowakiem (o kobiecie powiedzieliby艣my: Nie by艂am um贸wiona z dr Nowak)
- po inicja艂ach imienia i nazwiska, np. W.R.
- po liczebnikach porz膮dkowych zapisanych cyframi arabskimi, np. W 1. klasie by艂o 20 dzieci. Kropk臋 mo偶na pomin膮膰, je艣li kontekst zdania jednoznacznie wskazuje, na u偶ycie liczebnika porz膮dkowego.
- w datach zapisanych cyframi arabskimi, np. 01.04.2006
- po cyfrach arabskich i rzymskich w wyliczeniach, np. I. ZASADY ORTOGRAFII 1. Pisownia 贸 czy u
- po tytule rozdzia艂u, paragrafu, je艣li rozdzia艂 zaczyna si臋 wielk膮 liter膮, a reszta jest napisana ma艂ymi, np. 1. Pisownia 贸 czy u. a) Wyj膮tki
- po skr贸tach obcych jednostek pieni臋dzy (np. dol.)
- po skr贸tach sk艂adaj膮cych si臋 z kilku wyraz贸w: je艣li kt贸ry艣 kolejny cz艂on skr贸tu (czyli wyrazy od drugiego) zaczyna si臋 na sp贸艂g艂osk臋, to kropka jest na ko艅cu skr贸tu, np. cdn., itp., jw., bm., lp.
- po ka偶dym wyrazie skr贸tu, je艣li kt贸ry艣 kolejny cz艂ony (czyli wyrazy od drugiego) zaczyna si臋 na samog艂osk臋, to kropka jest po ka偶dym wyrazie, np. e.i., p.n.e., o.o., p.o., c.o., m.in.