Czemu trzeba mówić dlaczego?

No właśnie: czemu czy dlaczego? I czemu tak, a nie inaczej?

Na dobry początek definicja: czemu to potoczna wersja dlaczego (zobacz tutaj). Wynika stąd, że słowa czemu i dlaczego są synonimami.

Czemu to zaimek co w celowniku (i być może jest skrótem od formy dzięki czemu), a dlaczego – zrostem, pochodzącym od słów dla czego. Gdyby słowo czemu istotnie było skróconą formą dzięki czemu, to mielibyśmy 2 zakresy używania słów: Czemu (dzięki czemu) to zrobiłeś? Dzięki Tobie. Dlaczego to zrobiłeś? Dla słów uznania. Niestety, jest to tylko moja teoria :-).

Moja teoria i tak nic nie zmienia, ponieważ… obie formy są poprawne! Aczkolwiek czemu zdecydowanie bardziej pasuje do rozmowy potocznej niż oficjalnego wystąpienia. I warto ten podział utrzymać: dlaczego niech żyje w oficjalnej polszczyźnie, a czemu (skoro już musi) – w potocznej.

Polub Edytornię na Facebooku 🙂
5.00 avg. rating (72% score) - 1 vote

4 Komentarzy

 1. Ola Ola
  9 lutego 2011    

  Super wyjaśnienie i w 100 % się z tym zgadzam. Kurcze, szkoda tylko że ludzie nie uważają na to jak mówią…

 2. Ister Ister
  3 marca 2011    

  Rozwiązaniem może być używanie bardzo lubianego przeze mnie słowa „dlaczemu” 😉

 3. Lster Lster
  9 lipca 2011    

  Mówi się dlaczego!Czemu odpowiada na pytania komu, czemu, np.( w filmach ) czemu zawdzięczam nasze spotkanie/komu zawdzięczam nasze spotkanie, a nie jak Niektórzy błędnie mówią czemu zamiast dlaczego.Pozdrawiam mądrych ludzi, którzy mówią dlaczego :-).

 4. POGO POGO
  9 listopada 2013    

  [quote name=”Lster”]Mówi się dlaczego!Czemu odpowiada na pytania komu, czemu, np.( w filmach ) czemu zawdzięczam nasze spotkanie/komu zawdzięczam nasze spotkanie, a nie jak Niektórzy błędnie mówią czemu zamiast dlaczego.Pozdrawiam mądrych ludzi, którzy mówią dlaczego :-).[/quote]
  bardzo mądrze mówisz, ja strasznie nie lubię jeżeli ktoś zastępuje słowo dlaczego słowem czemu! poprawnie jest dlaczego i każdy polak powinien się tego trzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwum