Kropka i nawias

Ostatnio mogłam się przekonać, ile trudności może nastręczać kropka i nawias w swoim sąsiedztwie. Zebrałam reguły słownikowe dotyczące znaków interpunkcyjnych i kropki, żeby było łatwiej :-).

Najpierw kropka, bo ona jest powodem dzisiejszego wpisu. Kropkę stawiamy zasadniczo po nawiasie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w nawiasie jest umieszczone pełne zdanie rozpoczynające się wielką literą. Jeśli  mamy takie pełne zdanie w nawiasie, to przed nawiasem jest kropka i po nawiasie jest kropka. Dziwnie to wygląda, ale cóż…

Jedno zdanie. (Drugie zdanie).

Przed nawiasem umieszczamy zawsze pytajniki, wykrzykniki i wielokropki. Przykład: Przyjechałaś! (Tak długo na to czekałem).

Po nawiasie umieszczamy przecinki, średniki, pauzy i wspomniane powyżej już kropki. Przykład: Przyjechała (tak długo na to czekałem), ale postanowiła spędzić ten czas beze mnie.

A w nawiasie umieszczamy te znaki interpunkcyjne, które odnoszą się do tekstu w nawiasie, czyli np. pytajniki, cudzysłowy, wykrzykniki. Przykład: Przyjechała (tak długo na to czekałem!) i postanowiła wyjechać tego samego dnia.

I jeszcze coś – nawiasy nie lubią być obok siebie, co oznacza, że lepiej unikać sytuacji, gdy zamykamy jeden nawias i zaraz otwieramy drugi. Słownik języka polskiego pozwala na to w 2 przypadkach: kiedy cytat kończy się nawiasem, a zaraz po nawiasie podajemy informacje o autorach cytatu oraz kiedy bezpośrednio po nawiasie zamykającym pojawia się znak skrócenia przytoczonego tekstu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
Similar posts
  • Jak skracać wyrazy? Niedawno był wpis ogólny o skrótach i skrótowcach, a dziś czas na kilka reguł skracania [...]
  • Kropce już dziękujemy Bywają takie sytuacje, gdy kropkę należy pominąć. Jak rozpoznać, czy tym razem kropce należy podziękować? Najprościej byłoby zajrzeć do słownika ortograficznego :-). Dla tych, którzy zajrzeć do słownika nie chcą lub nie mogą, ściąga [...]
  • I kropka Podstawowa funkcja kropki to zamknięcie jakiegoś wypowiedzenia (zdanie, równoważnik zdania). Ponadto kropka jest [...]

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwum