Kropka i nawias

Ostatnio mogłam się przekonać, ile trudności może nastręczać kropka i nawias w swoim sąsiedztwie. Zebrałam reguły słownikowe dotyczące znaków interpunkcyjnych i kropki, żeby było łatwiej :-).

Read More »

Kto więzi więźnia?

Odmiana czasownika więzić nie jest łatwa. Przekonajcie się sami. Read More »

Bychom

Dawno, dawno temu język polski miał taki czas aoryst. Jest to czas przeszły prosty, używany do określania czynności dokonanych, które wydarzyły się w przeszłości i były  momentalne (jeśli kogoś zainteresował temat, więcej można przeczytać tutaj). Read More »

Idziesz na pole czy na dwór?

Niektórzy mówią, gdy wychodzą z budynku, że idą na pole, a inni –  że idą na dwór. Jeszcze inni idą na plac. Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy. Ale która forma jest poprawna? Read More »

Backloga czy backlogu?

Ostatnio w pracy rozgorzała dyskusja, która forma jest poprawna: backlogu czy backloga produktu. Pomijając już kwestię, że słowo backlog jest angielskie i odmieniamy je z polskimi końcówkami (i z tym raczej nie da się już nic zrobić), to problem -a czy -u zrobił się dosyć istotny… Read More »

Por czy pora?

Ostatnio moja koleżanka miała problem z ustaleniem rodzaju (męski, żeński czy nijaki) pora. Czy w mianowniku to jest ten por czy ta pora?  Read More »

W Ursusie czy na Ursusie?

Ostatnio wśród znajomych rozgorzała dyskusja, która forma jest poprawna: mieszkam na Ursusie czy w Ursusie, jadę do Ursusa czy na Ursus… Read More »

Zwiastuna czy zwiastunu?

Ostatnio we wpisie na FB chciałam użyć słowo zwiastun. I nagle taka myśl: nie obejrzałam (kogo? czego?) zwiastuna czy zwiastunu? Read More »

Naprawdę, na prawdę i na pewno

Dziś będzie o dwóch partykułach: naprawdę (i na prawdę)  i na pewno. Read More »

O whiztalku „Nie bądź huncwot”

W Gdyni w PPNT jest taka inicjatywa haseł wstawianych w okno – #whiztalk. Codziennie tamtędy przechodzę i ostatnio zobaczyłam napis: „Nie bądź huncwot” (lista wszystkich haseł na whiztalk.pl, możecie sprawdzić huncwota). I coś mi tu nie pasowało. Read More »

Archiwum